Technologia z kosmosu

Jeszcze w XX wieku, ludzie nie wyobrażali sobie podróży w kosmos, a co dopiero innych możliwości jego wykorzystania. Dziś technika pochodząca z kosmosu ma wielkie zastosowanie w licznych dziedzinach życia.
Satelity kosmiczne oprócz zastosowań wojskowych stosowane są do zastosować cywilnych. Najczęściej popularne jest stosowanie satelitów do przesułu programów medialnych.
Do odbioru programów telewizyjnych, radiowych i danych cyfrowych z kosmosu stosuje się anteny o kształcie lustra wklęsłego. Konieczność korzystania z anten parabolicznych wynika z znacznej odległości satelitów od nas Aby mimo tak ogromnej odległości zapewnić odbiór dobrego obrazu i czystego dźwięku, skorzystano z fizycznych praw światła. Promieniowanie słoneczne to nie tylko światło, ale też ciepło. Ciepło słoneczne jest w stanie spowodować opalenie naszej cery, lecz nie jest w stanie niczego zapalić, chyba że promienie słoneczne zostaną w jakiś sposób skoncentrowane. Może to być soczewka lub lustro wklęsłe. Zebrana energia jest tak duża, iż w obszarze równika stosuje się piece do gotowania, a nawet urządzenia do spawania, korzystajac z skoncentrowane promienie słoneczne. Na identycznych zasadach działa antena satelitarna.
Energia wysokiej częstotliwości odebrane przez antenę satelitarną o kształcie lustra wklęsłego jest z niej skierowywana do ogniskowej, w której znajduje się element odbiorczy zwany konwertorem. Gromadzenie tej energii określana jest jako zysk energetyczny anteny i podawana jest w jednostkach logarytmicznych (dBi).
W ostatnich latach coraz powszechniej używa się system satelitów do lokalizacji satelitarnej.
Układ GPS początkowo konstuowany był na potrzeby wojskowe, obecnie jest powszechnie używany dla nawigacji, pozycjonowania oraz bardzo precyzyjnych pomiarów.
Niedługo ruszy europejski system satelitarny Galileo, który łacznie z istniejącym już systemem GPS da jeszcze więcej korzyści dla cywilnych odbiorców w Europie. System Galileo będzie bardziej dokładny w wyznaczaniu pozycji oraz znajdzie wiele zastosowań w technice, ratownictwie, transporcie zatem więc i odbiornik GPS dostanie ciekawsze funkcje medialne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *