Kiedy zacząć terapię

Choroba alkoholowa. Jeden z najpowszechniej występujących w polskim społeczeństwie dramatów. Wedle różnych szacunków, dotkniętych nią może być nawet kilkadziesiąt procent rodzin. W tym wypadku oznacza to, że mają one alkoholików w swojej bliższej i dalszej rodzinie.

Dla wielu rodzin jest to dramat kładący się cieniem na całym ich życiu. Dlatego psychoterapeuci są zgodni: alkoholizm w rodzinie nie oznacza tylko potrzeby leczenia alkoholika. Psychoterapii poddawana jest cała rodzina. Kiedy należy ją zacząć? Okazuje się, że na każdym etapie choroby jest to możliwe.

Nawet na ostatecznym, kiedy występuje poważne zatrucie organizmu alkoholem. Leczenie może być skuteczne w każdym momencie. Nie bez powodu mówi się, że alkoholik musi dotknąć dna, aby rzucić picie, aby zrozumieć, w jakiej znalazł się sytuacji. O wiele więcej osób w ostatnim stadium choroby zgłasza się na leczenie niż na przykład w pierwszym, na etapie uzależniania się.

Może to być spowodowane, że alkohol jest w Polsce powszechnie spożywany, a osoby pijące nie widzą nic nadzwyczajnego w tym, że piją codziennie, czy też że upijają się raz w tygodniu. Mają wrażanie, że jest to normalne, że wszyscy tak robią. Niestety, często dopiero ośrodek terapii uzależnień uświadamia im, w jakim są błędzie.

Pierwsze objawy choroby alkoholowej są często ignorowane, pomijane, nawet najbliższa rodzina nie domyśla się, co się dzieje. Jest to bardzo smutne, ponieważ to na tym etapie najłatwiej przerwać zaklęty krąg picia i uchronić się przed bardzo poważnymi konsekwencjami.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *