Czym ryzykujemy korzystając z solarium?

Brązowa opalenizna polepsza wygląd i samozadowolenie młodych ludzi, lecz to opalenie później może okazać się szkodliwe. Najczęściej gdy nie ma czasu na naturalne wygrzewanie się na słońcu lub gdy w czasie weekendu nas zawiodła. zdrowemu rozsądkowi idziemy do solarium, gdzie w niedługim czasie można poprawić kolor skóry.
Czy szybko nabyta opalenizna jest dla nas zdrowa? Czy za kilka lat nie pojawią się problemy ze skórą?
Gdy jesteś nikt nie myśli co będzie później. Skoro wybierasz się na wczasy nie możesz powrócić bez opalenizny.
Naukowcy WHO – Światowej Organizacji Zdrowia dowodzą, że ludzie poniżej 18-ego roku życia nie mogą korzystać z solariów. – Co rok około 66 000 z nich umiera z powodu złośliwego nowotworu skóry – czerniaka. Ludzie, którzy opalali się w solarium, jako dorośli bardziej są narażeni na choroby skóry. Łóżka opalające mogą emitować fale ultrafioletowego znacznie wyższy, jak Słońce o południu.
Szczególnie ryzykują mieszkańcy krajów mający z natury białą skórę, w których opalenizna jest społecznie akceptowana – n.p. Nowej Zelandii, Australii, Ameryce Północnej i północnej Europy. Problemem tym zajmuje się Światowa Organizacja Zdrowia
W Norwegii i Szwecji roczna ilość zapadalności na nowotwory skóry potroiła się w przeciągu ostatnich 46 lat, a w USA – podwoiła w ciągu 30 lat. Najważniejsze powody to popularność solarium oraz zwyczaj na brązową skórę. Jak dotąd opalania w solarium zakazały osobom poniżej 18 lat amerykański stan Kalifornia i Francja. A Belgia, Szwecja i Francja zdecydowanie ograniczyły emitowany przez stanowisko opalające poziom ultrafioletu – najbardziej zabójczej postaci UV. Nadal trwają intensywne badania nad wpływem stylu życia na zdrowie człowieka.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *